בלוק איטונג

 

איטונג הוא אחד הבלוגים המוכרים ביותר, בעיקר בזכות האיכות החדשה שהביא איתו כבר לפני עשורים לענף הבנייה בארץ. בלוק איטונג מבוסס על פטנט שבדי שהגיע לישראל עוד בשנות ה-50. הבלוק היה מיועד להחליף את העץ בתהליך הבנייה, אך במהרה הובן כי הוא עולה על המקור מה שהפך אותו לבלוק הפופולארי בישראל.

 

מה מיוחד בבלוק איטונג?

בלוק הוא סך הכל מוצר מאוד פשוט. בלוק איטונג מיוצר מתערובת של חול, מים, מלט וסיד. בכדי לייצר את הבלוק, מערבבים ומערבלים את כל החומרים יחד עד לקבלת עיסה סמיכה אותה יוצקים אל תוך תבניות שמעניקות לבלוק את הצורה שלו. לאחר יציקת הבלוק, הוא נכנס לתהליך שנקרא אשפרה בתנור קיטור, ממנו הוא יוצא בשיא חוזקו כשהוא סטרילי לחלוטין. תהליך זה נכון לגבי כל סוגי הבלוקים, אלא שהבלוקים השונים נבדלים זה מזה בפרמטרים שונים כמו עובי הדפנות, צפיפות החומר, מינוני החומרים השונים המשולבים בעיסה הראשונית, משך זמן האשפרה וכדומה.

בפיתוח בלוק איטונג נתגלה כי הבלוק מצליח לעקוף את המתחרים בכל אחד משלושת הפרמטרים החשובים על פיהם נמדדים בלוקים לבנייה: חוזק מכני, בידוד תרמי ועמידות באש ובלחות. תכונות בולטות אלה, הן אלו שהעניקו לאיטונג את המעמד שלו כבלוק מוביל, ועזרו לכך לא פחות גם המון פרסומות לבלוק בתקופת הבנייה המואצת בישראל. אבל בשורה התחתונה, כשמנסים לברר מה באמת מיוחד בבלוק איטונג, הרי שמדובר בהישגים שהוא מציג סביב עמידות באש ולחות, בידוד תרמי מצוין וחוזק מבני גבוה.

 

האם ישנם תחליפים לבלוק איטונג?

התשובה היא בהחלט כן, ונעשה בהם גם שימוש נרחב. איטונג נחשב לבלוק עממי מאוד מוצלח, אבל לאו דווקא לבלוק הטוב ביותר לכל מטרה. כך למשל, ישנו בלוק פומיס המיועד לבניית קירות חוץ ובלוק שחור המיוצר על ידי תערובת של חול, חצץ ובטון שמעניקה לו חוזק מבני גבוה יותר מהשניים האחרים. תחליפים אלה צריכים להיבחן אל מול המשימה, אל מול רמת האיכות הכוללת הנדרשת, ובאיכות אנו מתייחסים לדרישות לבידוד, לחוזק ולעמידות, ואל מול העלויות של כל האלטרנטיבות ביחס לפרויקט כולו.

אם אתם מחפשים בלוק טוב לביצוע עבודת בנייה, בין שמדובר בבניית בית מן המסד ועד הטפחות, ובין שמדובר בגדר או מחסן לבית, כדאי ורצוי להתייעץ עם איש המקצוע המתאים, שיסביר לכם במדויק את ההבדלים בין הבלוקים השונים, את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם וימליץ לכם על הבלוק המתאים לכם.

 

בלוק איטונג הוא בהחלט אחד הבלוקים הטובים והפופולאריים ביותר בישראל, אך ישנן גם אלטרנטיבות שמציעות מאפיינים עדיפים במספר פרמטרים כמו חוזק מבני ובידוד. בחירת הבלוק צריכה להתבצע בשיקול דעת אל מול הצרכים בכל פרויקט ופרויקט, ואם אינכם יודעים לבצע את הבחירה בעצמכם, כדאי ורצוי להיעזר באיש מקצוע.

בלוק איטונג

בנייה ירוקה של צימר

בניית צימרים, מאפשרת ליזמים פרנסה בכבוד. כדי לנהל צימר, יש צורך בסבלנות רבה, ושיווק תמידי. ישנם 2 דרכים להקים צימרים. דרך אחת- היא לקחת בית

Read More »

קבלן שלד – מהו תפקידו?

שלד המבנה הוא למעשה רכיב המפתח, הבסיס של המבנה כולו. כשאנו מדברים על שלד המבנה, אנו מדברים למעשה על כל מכלולי הבטון, החל מיסודות המבנה,

Read More »
גלילה לראש העמוד