עבודות טיח

מהם הסוגים השונים של עבודות טיח? מהם העקרונות הבסיסיים שעליהם נשענת משימת הטיוח וכיצד עמידה בעקרונות אלה מהווה תנאי הכרחי לקבלת טיח איכותי ואסתטי? מהן המטרות השונות שתוכלו להשיג באמצעות הסוגים השונים של עבודות הטיח? כיצד נבדלות זו מזו עבודות על טיח חוץ ועבודות על טיח פנים? כל התשובות לכל השאלות, בשורות הבאות.

מהן עבודות טיח?

עבודות טיח הן למעשה משימות שונות שמיועדות להשיג את המטרה האולטימטיבית – שכבת טיח אחידה וחלקה שמספקת למבנה שכבת בידוד ואיטום וכן מספקת משטח חלק ואסתטי שעליו יישום הצבע. עבודות הטיח יכולות להתמקד בקירות החוץ של המבנה או בקירות הפנים והן יכולות לכלול שיקום ושדרוג במבנים קיימים או טיוח מלא במבנים חדשים. מה שחשוב הוא שאת הטיח יבצע קבלן טיח מקצועי ומנוסה ושלפני שאתם בוחרים את הטיח ואת רמת הגימור שלו, תקבלו את כל המידע הדרוש לכם על מנת לקבל החלטה סביב האסתטיקה של הטיח וסביב היכולות שלו לספק לכם סביבת מגורים נוחה יותר.

עקרונות המפתח של עבודות טיח

טיוח הוא תהליך שמבוסס על מריחת או התזת מספר שכבות של טיח חלק מהשכבות אחראיות על איטום קירות המבנה, שלכל שכבה יש את התפקיד המרכזי שלה. שכבת הטיח הראשונה שנקראת גם שכבת ההרבצה, היא השכבה שאמורה לספק את האיטום והבידוד הראשוני לקירות המבנה ולהוות את הבסיס לשכבות הטיח הבאות. שכבה זו עשויה בדרך כלל שיעור גבוה יותר של אגרגטים והיא תהיה בדרך כלל גסה ומחוספסת יותר משכבת הטיח האחרונה. שכבת הטיח השנייה היא שכבת היישור, היא תהיה יותר עדינה אבל יותר עבה ובסיום היישום שלה, הקיר אמור להיות מיושר כמו פלס אם כי לא חלק. את שתי השכבות הללו ניתן לבצע באמצעות התזה. השכבה השלישית והאחרונה היא שכבת הגמר והיא מבוצעת באמצעות שליכט, קרי זריקת חומר על הקיר ויישור באמצעות כף בנאים. זוהי השכבה המעודנת והעדינה ביותר והיא השכבה שמעניקה לקיר את המראה הסופי שלו. גימור שכבה זו מבוצע בדרך כלל באמצעות מעבר עם ספוג רטוב שמיועד להחליק את הטיח עד כמה שניתן.

טיח פנים וטיח חוץ

הן טיח פנים והן טיח חוץ אמורים לספק רמת בידוד ואיטום טובה, אך יש ביניהן הבדל בעניין האסתטיקה ובעוצמת הבידוד והאיטום שהן יודעות לספק. כך למשל, בבניין עם חיפוי אבני שיש אין צורך בביצוע שכבת טיח שלישית וכבר לאחר יישום שתי השכבות הראשונות ניתן להדביק את אריחי החיפוי אל מקומן. בטיח חוץ ישנה חשיבות רבה מאוד לעמידות הטיח בפני פגעי מזג האוויר ובמיוחד בפני גשם ורטיבות ולכן ייעשה בדרך כלל שימוש בטיח פלסטי או בטיח רגיל בתוספת צבע אקרילי אטום. בטיח פנים ישנה חשיבות רבה מאוד לאסתטיקה ולכן הוא ייושם בשלוש שכבות עם שכבת שליכט שלישית שסביבה תתמקד עיקר העבודה המקצועית במטרה להשיג משטח כמה שיותר ישר ואסתטי. בטיח פנים נהוג לעשות שימוש גם בפינות, שהן למעשה פרופילים מתכתיים או פרופילים עשויים PVC, הנמתחים לאורך קווי החיבור בין הקירות ובין הקירות לתקרה על מנת להבטיח איטום מלא של שכבת הטיח ומניעת פגיעה בטיח באזורים רגישים אלה. כמו כן, לטיח פנים איכותי במיוחד ניתן ליישם את שיטת המייקים, שמבוססת על פיזור אחיד של פרופילים לרוחב ואורך הקיר, באופן שמאפשר להשיג יישור טוב יותר ורמת החלקה טובה יותר של הטיח הסופי.

המטרות הפונקציונליות של הטיח

מעבר לאסתטיקה של הטיח, לטיח ישנם גם תפקידים פונקציונליים חשובים ובמיוחד איטום ובידוד. סוגים שונים של טיח יכולים להבטיח רמות שונות של בידוד ואיטום לפי הפירוט הבא:

  • טיח אקוסטי – טיח רגיל שבו השכבה השנייה מכילה בתוכה גם סיבים של צמר סלעים המספקים בידוד אקוסטי מצויין בחלל החדר הפנימי שבו מיושם הטיח.
  • טיח תרמי – טיח רגיל שבו משולבים כדורים זעירים של פוליאורתן מוקצף (קלקר), המשמשים כמבודדים תרמיים מצויינים.
  • טיח גרנולית – טיח עמיד מאוד שמיועד בעיקר לטיח חוץ באזורים עם פעילות מזג אוויר חריגה, קרי כמות משקעים גבוהה וחשיפה גבוהה לרוחות. טיח זה מבוסס על שכבות גסות עם שיעור אגרגטים גבוה.
  • טיח פלסטי – טיח שבו השכבה שלישית מכילה בתוכה רכיבים פלסטיים המספקים רמת איטום גבוהה יותר.

מה חשוב לבדוק לפני יישום הטיח?

לפני יישום טיח יש להקפיד על מספר כללים חשובים על מנת להבטיח איכות מיטבית של עבודות הטיח. במבנים חדשים, אין לבצע את עבודות הטיח לפני שעברו שבועיים מאז יציקת הבטון של שלדר המבנה. כמו כן, לפני ביצוע הטיח יש לעבור באופן יסודי על כל חלקי הקירות, ללטש בליטות שיכולות לפגוע בחוזק המבני של הטיח ולמלא חריצים וחורים על מנת להשיג משטח חלק ואחיד. 24 שעות לפני ביצוע שכבת הטיח הראשונה, יש להרטיב את הקיר על מנת שבזמן יישום הטיח הוא יישאר לח דיו. לאחר שכבת הטיח הראשונה יש לבצע אשפרה של השכבה באמצעות שפיכת מים מראש הקיר אל תחתיתו ומתן 24 שעות לייבוש לפני יישום השכבה השנייה. את השכבה השלישית יש ליישם 48 שעות לאחר סיום השכבה השנייה.

בחירת סוג הטיח צריכה לקחת בחשבון כמובן את דרישות הלקוח סביב עניינים של רמת בידוד תרמי ואקוסטי, אך בסופו של דבר מדובר בהחלטה מקצועית שיש לקבל בשיתוף המהנדס, קבלן הטיח ומפקח הבנייה במקום. אנשי מקצוע אלה אמורים לבחון את המאפיינים הייחודיים למבנה הספציפי, לרבות עובי קירות, סוג קירות (בטון, לבנים או בנייה קלה), תנאי מזג אוויר באזור וכן הלאה, ובהתאם לכך לקבוע מה הוא סוג הטיח המתאים ביותר, ובאיזה מינונים יש לשלב בין המלט, החומר הצמנטי והאגרגרטים.

שיקולים של אסתטיקה

ללא ספק, השיקול האסתטי הוא אחד השיקולים החשובים ביותר בביצוע עבודות טיח ועל כן חשוב מאוד להתייעץ עם אנשי המקצוע לגבי האפשרויות העומדות בפניכם בהיבט זה. ככלל, בכדי להשיג את הטיח החלק והאחיד ביותר, יש להשתמש בשכבה שלישית עדינה מאוד, שנקראת גם בגר ומגיעה ברמות שונות של גרנולציה. כמו כן, היקף עבודת ההחלקה על שכבת הטיח השלישית יכולה להכריע את מידת ההחלקה של הטיח כולו וגם את זה יש לקבוע מראש. אם אתם מחפשים קיר ישר, אחיד, חלק והומוגני פלס, שיטת המייקים היא השיטה המתאימה ביותר עבורכם. המדובר בשיטה מורכבת ויקרה יותר, אך כזאת שתבטיח לכם קירות שנראים ממש כמו משטחים יצוקים וחלקים.

בחירת קבלן טיח

זהותו של איש המקצוע המבצע היא מרכיב מפתח בהצלחת עבודות הטיח שלכם ולכן כדאי להשקיע מאמץ בבחירת קבלן טיח מקצועי ומנוסה. מוניטין, המלצות וחוות דעת מקצועיות יכולים לסייע לכם מאוד למצוא מועמדים מתאימים, אך בסופו של דבר יהיה עליכם להשתמש בחושים הצרכניים שלכם, לבדוק עד כמה איש המקצוע שעומד מולכם רוצה ומסוגל להבטיח לכם את התוצאה שאתם חולמים עליה ואולי גם להכיר לכם אפשרויות שכלל לא הכרתם אבל יכולות מאוד להתאים לכם. למחיר ישנה כמובן משמעות רבה מאוד בבחירת קבלן עבודות טיח, אבל זה לא יהיה בהכרח נכון לבחור באיש המקצוע הזול ביותר, אלא בזה שיודע להציע לכם את האיזון הטוב ביותר בין מקצועיות ובין מחיר.

בנייה ירוקה של צימר

בניית צימרים, מאפשרת ליזמים פרנסה בכבוד. כדי לנהל צימר, יש צורך בסבלנות רבה, ושיווק תמידי. ישנם 2 דרכים להקים צימרים. דרך אחת- היא לקחת בית

Read More »

קבלן שלד – מהו תפקידו?

שלד המבנה הוא למעשה רכיב המפתח, הבסיס של המבנה כולו. כשאנו מדברים על שלד המבנה, אנו מדברים למעשה על כל מכלולי הבטון, החל מיסודות המבנה,

Read More »
גלילה לראש העמוד